ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61DDB21M36-275M3
IS61DDB21M36-275M3 picture photo
Mfg. Part Number
IS61DDB21M36-275M3
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR2 SDRAM 36MB 165BGA
Datasheet Download
IS61DDB21M36-275M3.pdf
Availability of IS61DDB21M36-275M3
QUANTITY
IS61DDB21M36-275M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61DDB21M36-275M3
Internal Part NumberEIS-IS61DDB21M36-275M3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed275MHz
InterfaceCommon I/O
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-LFBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61DDB21M36-275M3
IS61DDB21M36-275M3 Details Description
Related parts for IS61DDB21M36-275M3
MARKER TIE MIN 18LB NAT 5.1" datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210PS .050" SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf