ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61LV12816L-10LQI
IS61LV12816L-10LQI picture photo
Mfg. Part Number
IS61LV12816L-10LQI
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 10NS 44LQFP
Datasheet Download
IS61LV12816L-10LQI.pdf
Availability of IS61LV12816L-10LQI
QUANTITY
IS61LV12816L-10LQI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61LV12816L-10LQI
Internal Part NumberEIS-IS61LV12816L-10LQI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (128K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61LV12816L-10LQI
IS61LV12816L-10LQI Details Description
Related parts for IS61LV12816L-10LQI
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1" datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONTAINER COND ROUND W/LID 3.38" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 115 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf