ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61LV12816L-10TI
IS61LV12816L-10TI picture photo
Mfg. Part Number
IS61LV12816L-10TI
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP
Datasheet Download
IS61LV12816L-10TI.pdf
Availability of IS61LV12816L-10TI
QUANTITY
IS61LV12816L-10TI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61LV12816L-10TI
Internal Part NumberEIS-IS61LV12816L-10TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (128K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61LV12816L-10TI
IS61LV12816L-10TI Details Description
Related parts for IS61LV12816L-10TI
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.9NH 2.9A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf