ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61LV6416-10BLI-TR
IS61LV6416-10BLI-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS61LV6416-10BLI-TR
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 10NS 48MINIBGA
Datasheet Download
IS61LV6416-10BLI-TR.pdf
Availability of IS61LV6416-10BLI-TR
QUANTITY
IS61LV6416-10BLI-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61LV6416-10BLI-TR
Internal Part NumberEIS-IS61LV6416-10BLI-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-miniBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61LV6416-10BLI-TR
IS61LV6416-10BLI-TR Details Description
Related parts for IS61LV6416-10BLI-TR
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
BASIC STAMP I MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 64POS .085 R/A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
DIODE MODULE 500A 200V 2TOWER datasheet.pdf