ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61QDB42M36A-300M3L
IS61QDB42M36A-300M3L picture photo
Mfg. Part Number
IS61QDB42M36A-300M3L
Brief Description
IC SRAM 72MB 300MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61QDB42M36A-300M3L.pdf
Availability of IS61QDB42M36A-300M3L
QUANTITY
IS61QDB42M36A-300M3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61QDB42M36A-300M3L
Internal Part NumberEIS-IS61QDB42M36A-300M3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QUAD
Memory Size72M (2M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-LFBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61QDB42M36A-300M3L
IS61QDB42M36A-300M3L Details Description
Related parts for IS61QDB42M36A-300M3L
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
CONN RCPT AMP MODU 16 DR .100CL datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
23 CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
IC ADCASD OCTAL 25MSPS 144CSPBGA datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22K OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf