ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61QDB44M18A-300M3L
IS61QDB44M18A-300M3L picture photo
Mfg. Part Number
IS61QDB44M18A-300M3L
Brief Description
IC SRAM 72MB 300MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61QDB44M18A-300M3L.pdf
Availability of IS61QDB44M18A-300M3L
QUANTITY
IS61QDB44M18A-300M3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61QDB44M18A-300M3L
Internal Part NumberEIS-IS61QDB44M18A-300M3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package105
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QUAD
Memory Size72M (4M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-LFBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61QDB44M18A-300M3L
IS61QDB44M18A-300M3L Details Description
Related parts for IS61QDB44M18A-300M3L
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 10POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf