ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61VPS102436A-166TQL
IS61VPS102436A-166TQL picture photo
Mfg. Part Number
IS61VPS102436A-166TQL
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MB 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IS61VPS102436A-166TQL.pdf
Availability of IS61VPS102436A-166TQL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS61VPS102436A-166TQL Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61VPS102436A-166TQL
Internal Part NumberEIS-IS61VPS102436A-166TQL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61VPS102436A-166TQL
IS61VPS102436A-166TQL Details Description
Related parts for IS61VPS102436A-166TQL
LABEL ELECTRL WARN 0.75" 300PC datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 230MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CABLE SOCKET ASSY FOR HONDA datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 40MCD AMBR datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf