Vishay/Dale ISC1008ER102M
ISC1008ER102M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1008ER102M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 30MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1008ER102M.pdf
Availability of ISC1008ER102M
QUANTITY
ISC1008ER102M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1008ER102M
Internal Part NumberEIS-ISC1008ER102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.142" L x 0.142" W (3.60mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1008ER102M
Related LinksISC100, ISC1008ER102M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1008ER102M Details Description
Related parts for ISC1008ER102M
CONN HEADER 40POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 12A 1200V TO-247AC datasheet.pdf