Vishay/Dale ISC1008ER102M
ISC1008ER102M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1008ER102M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 30MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1008ER102M.pdf
Availability of ISC1008ER102M
QUANTITY
ISC1008ER102M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1008ER102M
Internal Part NumberEIS-ISC1008ER102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.142" L x 0.142" W (3.60mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1008ER102M
Related LinksISC100, ISC1008ER102M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1008ER102M Details Description
Related parts for ISC1008ER102M
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 200A 48V datasheet.pdf
BOARD EVAL PREC CLOCK PLL XO datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' SHLD 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 2225 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 150 POS 100 C/L datasheet.pdf