Vishay/Dale ISC1210BN12NM
ISC1210BN12NM picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN12NM
Brief Description
FIXED IND 12NH 750MA 110 MOHM
Datasheet Download
ISC1210BN12NM.pdf
Availability of ISC1210BN12NM
QUANTITY
ISC1210BN12NM Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN12NM
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN12NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN12NM
Related LinksISC121, ISC1210BN12NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN12NM Details Description
Related parts for ISC1210BN12NM
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
RES 41.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 145MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W .01% AXIAL datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 14POS datasheet.pdf