Vishay/Dale ISC1210BN560J
ISC1210BN560J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN560J
Brief Description
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210BN560J.pdf
Availability of ISC1210BN560J
QUANTITY
ISC1210BN560J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN560J
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN560J
Material - CorePowdered Iron
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN560J
Related LinksISC121, ISC1210BN560J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN560J Details Description
Related parts for ISC1210BN560J
MOSFET N-CH 20V 77A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 350V AXIAL datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD BL4S150 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf