Vishay/Dale ISC1210BN5R6K
ISC1210BN5R6K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN5R6K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4 OHM
Datasheet Download
ISC1210BN5R6K.pdf
Availability of ISC1210BN5R6K
QUANTITY
ISC1210BN5R6K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN5R6K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN5R6K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN5R6K
Related LinksISC121, ISC1210BN5R6K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN5R6K Details Description
Related parts for ISC1210BN5R6K
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.15A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTACHMENT PLUG W/LAMBDA/4 TECH datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
10M SHIELDED CABLE WITH M8 F datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf