Vishay/Dale ISC1210BN5R6K
ISC1210BN5R6K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN5R6K
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4 OHM
Datasheet Download
ISC1210BN5R6K.pdf
Availability of ISC1210BN5R6K
QUANTITY
ISC1210BN5R6K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN5R6K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN5R6K
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN5R6K
Related LinksISC121, ISC1210BN5R6K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN5R6K Details Description
Related parts for ISC1210BN5R6K
CAP CER 2.4PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.9 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 2C datasheet.pdf