Vishay/Dale ISC1210BN6R8J
ISC1210BN6R8J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN6R8J
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 205MA 1.6 OHM
Datasheet Download
ISC1210BN6R8J.pdf
Availability of ISC1210BN6R8J
QUANTITY
ISC1210BN6R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN6R8J
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN6R8J
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating205mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN6R8J
Related LinksISC121, ISC1210BN6R8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN6R8J Details Description
Related parts for ISC1210BN6R8J
IC REG LDO 5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KNOB INSTRUMENT THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
CONN DIN 8POS MALE CBL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 50.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LEVER HAN 16B CENTRAL LOCKING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf