Vishay/Dale ISC1210BNR47M
ISC1210BNR47M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BNR47M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 460MA 440 MOHM
Datasheet Download
ISC1210BNR47M.pdf
Availability of ISC1210BNR47M
QUANTITY
ISC1210BNR47M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BNR47M
Internal Part NumberEIS-ISC1210BNR47M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)440 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant220MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BNR47M
Related LinksISC121, ISC1210BNR47M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BNR47M Details Description
Related parts for ISC1210BNR47M
IDC CABLE - MKR20K/MC20M/MKR20K datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X10X2MM datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP30 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf