Vishay/Dale ISC1210EB3R9J
ISC1210EB3R9J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB3R9J
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.2 OHM
Datasheet Download
ISC1210EB3R9J.pdf
Availability of ISC1210EB3R9J
QUANTITY
ISC1210EB3R9J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB3R9J
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB3R9J
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant58MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB3R9J
Related LinksISC121, ISC1210EB3R9J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB3R9J Details Description
Related parts for ISC1210EB3R9J
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM SMD datasheet.pdf