Vishay/Dale ISC1210EB82NK
ISC1210EB82NK picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB82NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82NH 460MA 450 MOHM
Datasheet Download
ISC1210EB82NK.pdf
Availability of ISC1210EB82NK
QUANTITY
ISC1210EB82NK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB82NK
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB82NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance82nH
Tolerance±10%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB82NK
Related LinksISC121, ISC1210EB82NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB82NK Details Description
Related parts for ISC1210EB82NK
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 7POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100 L.585 datasheet.pdf