Vishay/Dale ISC1210ER1R0J
ISC1210ER1R0J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210ER1R0J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD
Datasheet Download
ISC1210ER1R0J.pdf
Availability of ISC1210ER1R0J
QUANTITY
ISC1210ER1R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210ER1R0J
Internal Part NumberEIS-ISC1210ER1R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210ER1R0J
Related LinksISC121, ISC1210ER1R0J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210ER1R0J Details Description
Related parts for ISC1210ER1R0J
RES SMD 3.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP 22MF -20% +80% 12V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.28" CC datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 15CKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf