Vishay/Dale ISC1210ER27NM
ISC1210ER27NM picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210ER27NM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 610MA 170 MOHM
Datasheet Download
ISC1210ER27NM.pdf
Availability of ISC1210ER27NM
QUANTITY
ISC1210ER27NM Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210ER27NM
Internal Part NumberEIS-ISC1210ER27NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance27nH
Tolerance±20%
Current Rating610mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210ER27NM
Related LinksISC121, ISC1210ER27NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210ER27NM Details Description
Related parts for ISC1210ER27NM
RES SMD 68.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OSC TIMER CTRL 100KHZ 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3354-4.1 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPST 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CLK GEN 1:1 16QFN datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLK LG 1000' SPOOL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf