Vishay/Dale ISC1210ER82NM
ISC1210ER82NM picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210ER82NM
Brief Description
FIXED IND 82NH 460MA 450 MOHM
Datasheet Download
ISC1210ER82NM.pdf
Availability of ISC1210ER82NM
QUANTITY
ISC1210ER82NM Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210ER82NM
Internal Part NumberEIS-ISC1210ER82NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance82nH
Tolerance±20%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210ER82NM
Related LinksISC121, ISC1210ER82NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210ER82NM Details Description
Related parts for ISC1210ER82NM
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD80 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf