Vishay/Dale ISC1210SY8R2J
ISC1210SY8R2J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210SY8R2J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
Datasheet Download
ISC1210SY8R2J.pdf
Availability of ISC1210SY8R2J
QUANTITY
ISC1210SY8R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210SY8R2J
Internal Part NumberEIS-ISC1210SY8R2J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210SY8R2J
Related LinksISC121, ISC1210SY8R2J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210SY8R2J Details Description
Related parts for ISC1210SY8R2J
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
CASE ABS GRAY 6.5"L X 8.86"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16DHVQFN datasheet.pdf
CAP TANCERAM HIGH CV X5R KITS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf