Vishay/Dale ISC1812EB100K
ISC1812EB100K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB100K
Brief Description
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EB100K.pdf
Availability of ISC1812EB100K
QUANTITY
ISC1812EB100K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB100K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB100K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating279mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB100K
Related LinksISC181, ISC1812EB100K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB100K Details Description
Related parts for ISC1812EB100K
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ5 datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
BOARD DEMO ST1CC40 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
BLADE HEX 2MM 4" datasheet.pdf