Vishay/Dale ISC1812EB101K
ISC1812EB101K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM
Datasheet Download
ISC1812EB101K.pdf
Availability of ISC1812EB101K
QUANTITY
ISC1812EB101K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB101K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating147mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.25 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB101K
Related LinksISC181, ISC1812EB101K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB101K Details Description
Related parts for ISC1812EB101K
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
LED AMBER 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
OSC SO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf