Vishay/Dale ISC1812EB101K
ISC1812EB101K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM
Datasheet Download
ISC1812EB101K.pdf
Availability of ISC1812EB101K
QUANTITY
ISC1812EB101K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB101K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB101K
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating147mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.25 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB101K
Related LinksISC181, ISC1812EB101K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB101K Details Description
Related parts for ISC1812EB101K
IC FLASH 16MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf