Vishay/Dale ISC1812EB3R9J
ISC1812EB3R9J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB3R9J
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EB3R9J.pdf
Availability of ISC1812EB3R9J
QUANTITY
ISC1812EB3R9J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB3R9J
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB3R9J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating344mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant56MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB3R9J
Related LinksISC181, ISC1812EB3R9J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB3R9J Details Description
Related parts for ISC1812EB3R9J
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC 63VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 SLA 25X4' datasheet.pdf
RSV 1.6 LS 12 GR 4.5 SN datasheet.pdf
BLADE TIP 30.00 MM (1.18) datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 70POS STR SMD datasheet.pdf