Vishay/Dale ISC1812EB5R6J
ISC1812EB5R6J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB5R6J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EB5R6J.pdf
Availability of ISC1812EB5R6J
QUANTITY
ISC1812EB5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB5R6J
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB5R6J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB5R6J
Related LinksISC181, ISC1812EB5R6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB5R6J Details Description
Related parts for ISC1812EB5R6J
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
REGULATOR 15.0V 1A SMD VT-HT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4989MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMV225 LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP-FIX 1POS THRU datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf