Vishay/Dale ISC1812EB681K
ISC1812EB681K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 76MA 12 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812EB681K.pdf
Availability of ISC1812EB681K
QUANTITY
ISC1812EB681K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB681K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating76mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB681K
Related LinksISC181, ISC1812EB681K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB681K Details Description
Related parts for ISC1812EB681K
POT 15 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERMINAL STRIP MINIATURE 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123H datasheet.pdf
LED 18MM GREEN 5V WIRE PNL MNT datasheet.pdf