Vishay/Dale ISC1812EB820J
ISC1812EB820J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB820J
Brief Description
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM
Datasheet Download
ISC1812EB820J.pdf
Availability of ISC1812EB820J
QUANTITY
ISC1812EB820J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB820J
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB820J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating156mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.86 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB820J
Related LinksISC181, ISC1812EB820J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB820J Details Description
Related parts for ISC1812EB820J
BOARD EVALUATION FOR LIS3LV02DQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSEHOLDER AUTO INLINE FOR ATC datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf