Vishay/Dale ISC1812ER181K
ISC1812ER181K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER181K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 111MA 5.72 OHM
Datasheet Download
ISC1812ER181K.pdf
Availability of ISC1812ER181K
QUANTITY
ISC1812ER181K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER181K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER181K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating111mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.72 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER181K
Related LinksISC181, ISC1812ER181K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER181K Details Description
Related parts for ISC1812ER181K
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 149K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 622.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL datasheet.pdf