Vishay/Dale ISC1812ER1R5J
ISC1812ER1R5J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER1R5J
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ER1R5J.pdf
Availability of ISC1812ER1R5J
QUANTITY
ISC1812ER1R5J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER1R5J
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER1R5J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating418mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER1R5J
Related LinksISC181, ISC1812ER1R5J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER1R5J Details Description
Related parts for ISC1812ER1R5J
CAP TRIMMER 2.5-6PF 100V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2800UF 250V SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 47-54MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 516 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf