Vishay/Dale ISC1812ER3R9K
ISC1812ER3R9K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER3R9K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ER3R9K.pdf
Availability of ISC1812ER3R9K
QUANTITY
ISC1812ER3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER3R9K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER3R9K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating344mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant56MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER3R9K
Related LinksISC181, ISC1812ER3R9K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER3R9K Details Description
Related parts for ISC1812ER3R9K
RES SMD 33.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16SOIC datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 420 MOHM datasheet.pdf