Vishay/Dale ISC1812ES820K
ISC1812ES820K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ES820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM
Datasheet Download
ISC1812ES820K.pdf
Availability of ISC1812ES820K
QUANTITY
ISC1812ES820K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ES820K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ES820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating156mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.86 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ES820K
Related LinksISC181, ISC1812ES820K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ES820K Details Description
Related parts for ISC1812ES820K
IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 65VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 310MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE ATS 16A 100 PC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 900MSPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf