Vishay/Dale ISC1812ET5R6K
ISC1812ET5R6K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ET5R6K
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ET5R6K.pdf
Availability of ISC1812ET5R6K
QUANTITY
ISC1812ET5R6K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ET5R6K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ET5R6K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ET5R6K
Related LinksISC181, ISC1812ET5R6K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ET5R6K Details Description
Related parts for ISC1812ET5R6K
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC .75" X 100' datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/3A NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RETRO 3M NPN M12 datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf