Vishay/Dale ISC1812RQ120J
ISC1812RQ120J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ120J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 265MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812RQ120J.pdf
Availability of ISC1812RQ120J
QUANTITY
ISC1812RQ120J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ120J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ120J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating265mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ120J
Related LinksISC181, ISC1812RQ120J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ120J Details Description
Related parts for ISC1812RQ120J
IC VOLTAGE COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ1 4.33" datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 62MM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR BLUE datasheet.pdf