Vishay/Dale ISC1812RQ180J
ISC1812RQ180J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ180J
Brief Description
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM
Datasheet Download
ISC1812RQ180J.pdf
Availability of ISC1812RQ180J
QUANTITY
ISC1812RQ180J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ180J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ180J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±5%
Current Rating238mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.24 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ180J
Related LinksISC181, ISC1812RQ180J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ180J Details Description
Related parts for ISC1812RQ180J
BATTERY PACK NIMH 7.2V 3000 MAH datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 220MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PCB 1POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP DUST PROTECTION METAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
15UF 40V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf