Vishay/Dale ISC1812RQ390J
ISC1812RQ390J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ390J
Brief Description
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM
Datasheet Download
ISC1812RQ390J.pdf
Availability of ISC1812RQ390J
QUANTITY
ISC1812RQ390J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ390J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ390J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating192mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.89 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ390J
Related LinksISC181, ISC1812RQ390J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ390J Details Description
Related parts for ISC1812RQ390J
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
CHOKE WIDE BAND 3 TURNS datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 27V 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.73"L X 2.56"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf