Vishay/Dale ISC1812RQ560J
ISC1812RQ560J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ560J
Brief Description
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM
Datasheet Download
ISC1812RQ560J.pdf
Availability of ISC1812RQ560J
QUANTITY
ISC1812RQ560J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ560J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ560J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating173mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.34 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ560J
Related LinksISC181, ISC1812RQ560J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ560J Details Description
Related parts for ISC1812RQ560J
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 9SIP datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 2A 100/110VAC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 2.5" datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 30pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
220UF 25V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf