Vishay/Dale ISC1812RQR18M
ISC1812RQR18M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQR18M
Brief Description
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM
Datasheet Download
ISC1812RQR18M.pdf
Availability of ISC1812RQR18M
QUANTITY
ISC1812RQR18M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQR18M
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQR18M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating468mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant350MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQR18M
Related LinksISC181, ISC1812RQR18M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQR18M Details Description
Related parts for ISC1812RQR18M
CONN PLUG 9POS UMNL-II (2PC) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 28TQFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC BUS TXRX 16BIT TRI-ST 48TSSOP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.020" datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf