XP Power ISE1505A-TR
ISE1505A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ISE1505A-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT
Datasheet Download
ISE1505A-TR.pdf
Availability of ISE1505A-TR
QUANTITY
ISE1505A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ISE1505A-TR
Internal Part NumberEIS-ISE1505A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesISE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads), Gull Wing
Size / Dimension0.50" L x 0.33" W x 0.28" H (12.7mm x 8.3mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISE1505A-TR
Related LinksISE15, ISE1505A-TR Datasheet, XP Power Distributor
ISE1505A-TR Details Description
Related parts for ISE1505A-TR
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
VALURACK CABINET 75.31X22X26" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS #20 SOLDER PIN datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SACC-CI-M12FS-12CON-TOR 32 datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf