Intersil ISL12029IB27AZ-T
ISL12029IB27AZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ISL12029IB27AZ-T
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Datasheet Download
ISL12029IB27AZ-T.pdf
Availability of ISL12029IB27AZ-T
QUANTITY
ISL12029IB27AZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL12029IB27AZ-T
Internal Part NumberEIS-ISL12029IB27AZ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL12029IB27AZ-T
Related LinksISL12029, ISL12029IB27AZ-T Datasheet, Intersil Distributor
ISL12029IB27AZ-T Details Description
Related parts for ISL12029IB27AZ-T
VARISTOR 23V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
NON PLUGINSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf