Intersil ISL21009BFB825Z-TK
ISL21009BFB825Z-TK picture photo
Mfg. Part Number
ISL21009BFB825Z-TK
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
ISL21009BFB825Z-TK.pdf
Availability of ISL21009BFB825Z-TK
QUANTITY
ISL21009BFB825Z-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL21009BFB825Z-TK
Internal Part NumberEIS-ISL21009BFB825Z-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLhttp://media.digikey.com/pdf/PCNs/Intersil/PLC15052%20OBS.pdf
PCN Assembly/OriginPalm Bay C5 Technology Qualification 04/Nov/2013
Alternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package1
SeriesFGA™
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output7mA
Tolerance±0.04%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4.5µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz22µVrms
Voltage - Input3.5 V ~ 16.5 V
Current - Supply180µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL21009BFB825Z-TK
Related LinksISL21009B, ISL21009BFB825Z-TK Datasheet, Intersil Distributor
ISL21009BFB825Z-TK Details Description
Related parts for ISL21009BFB825Z-TK
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
TROLLEY COLLECTOR 5COND SINGLE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
KNOB POINTER THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 78POS HSG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3A SCH6 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf