Intersil ISL267450AIHZ-T
ISL267450AIHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ISL267450AIHZ-T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT SPI/SRL 8-SOT-23
Datasheet Download
ISL267450AIHZ-T.pdf
Availability of ISL267450AIHZ-T
QUANTITY
ISL267450AIHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL267450AIHZ-T
Internal Part NumberEIS-ISL267450AIHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)1M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.25 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23-8
Supplier Device PackageSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL267450AIHZ-T
Related LinksISL2674, ISL267450AIHZ-T Datasheet, Intersil Distributor
ISL267450AIHZ-T Details Description
Related parts for ISL267450AIHZ-T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 22GA 50PC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf