Intersil ISL28230FBZ-T13
ISL28230FBZ-T13 picture photo
Mfg. Part Number
ISL28230FBZ-T13
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
ISL28230FBZ-T13.pdf
Availability of ISL28230FBZ-T13
QUANTITY
ISL28230FBZ-T13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL28230FBZ-T13
Internal Part NumberEIS-ISL28230FBZ-T13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Patient Monitoring and Diagnostic Equipment
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.2 V/µs
Gain Bandwidth Product400kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250pA
Voltage - Input Offset5µV
Current - Supply20µA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL28230FBZ-T13
Related LinksISL2823, ISL28230FBZ-T13 Datasheet, Intersil Distributor
ISL28230FBZ-T13 Details Description
Related parts for ISL28230FBZ-T13
CONN HEADER .100 SNGL R/A 13POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 18V AMBER datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IGBT 650V 120A 469W TO3P-3L datasheet.pdf