Intersil ISL60007BIB825-TK
ISL60007BIB825-TK picture photo
Mfg. Part Number
ISL60007BIB825-TK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
ISL60007BIB825-TK.pdf
Availability of ISL60007BIB825-TK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ISL60007BIB825-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL60007BIB825-TK
Internal Part NumberEIS-ISL60007BIB825-TK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesFGA™
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output7mA
Tolerance±0.02%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply800nA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL60007BIB825-TK
Related LinksISL60007, ISL60007BIB825-TK Datasheet, Intersil Distributor
ISL60007BIB825-TK Details Description
Related parts for ISL60007BIB825-TK
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PWR HYBRID 600V 20A SIP2 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf