Intersil ISL6116CB
ISL6116CB picture photo
Mfg. Part Number
ISL6116CB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Hot Swap Controllers
Brief Description
IC MANAGER POWER HOT SWAP 8-SOIC
Datasheet Download
ISL6116CB.pdf
Availability of ISL6116CB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ISL6116CB Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL6116CB
Internal Part NumberEIS-ISL6116CB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Hot Swap Controllers
Series-
PackagingTube
TypeHot Swap Controller
Number of Channels1
Internal Switch(s)No
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLatched Fault
Programmable FeaturesCurrent Limit, Fault Timeout
Voltage - Supply9 V ~ 15 V
Current - Output (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Current - Supply3mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Feature PinsCTIM, ISET, PGOOD, PWRON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL6116CB
Related LinksISL6, ISL6116CB Datasheet, Intersil Distributor
ISL6116CB Details Description
Related parts for ISL6116CB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.16A 390 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
BUSHING 0.125" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf