Intersil ISL80101IR33Z
ISL80101IR33Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL80101IR33Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 10DFN
Datasheet Download
ISL80101IR33Z.pdf
Availability of ISL80101IR33Z
QUANTITY
ISL80101IR33Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL80101IR33Z
Internal Part NumberEIS-ISL80101IR33Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.75A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL80101IR33Z
Related LinksISL801, ISL80101IR33Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL80101IR33Z Details Description
Related parts for ISL80101IR33Z
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 38-QFN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LOCKWASHER SIZE 7 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf