Intersil ISL80103IR18Z
ISL80103IR18Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL80103IR18Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A 10DFN
Datasheet Download
ISL80103IR18Z.pdf
Availability of ISL80103IR18Z
QUANTITY
ISL80103IR18Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL80103IR18Z
Internal Part NumberEIS-ISL80103IR18Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL80103IR18Z
Related LinksISL801, ISL80103IR18Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL80103IR18Z Details Description
Related parts for ISL80103IR18Z
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 160MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC CTRLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
HEADER VERT 12POS DUAL TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO204AL datasheet.pdf