Intersil ISL8120CRZ-T
ISL8120CRZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ISL8120CRZ-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN
Datasheet Download
ISL8120CRZ-T.pdf
Availability of ISL8120CRZ-T
QUANTITY
ISL8120CRZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL8120CRZ-T
Internal Part NumberEIS-ISL8120CRZ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDFN/QFN Copper Wire Bond Wire 25/Oct/2013
Standard Package6,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Frequency - Max1.5MHz
Duty Cycle90%
Voltage - Supply3 V ~ 22 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL8120CRZ-T
Related LinksISL812, ISL8120CRZ-T Datasheet, Intersil Distributor
ISL8120CRZ-T Details Description
Related parts for ISL8120CRZ-T
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/O FILTER 1PL RED datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1305 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 75W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC datasheet.pdf