| Internal Part Number | EIS-ISL85003AFRZ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Adjustable | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V | |
| Voltage - Output (Max) | 18V | |
| Current - Output | 3A | |
| Frequency - Switching | 500kHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |