| Internal Part Number | EIS-ISL8501EVAL1Z | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | - | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down with LDO | |
| Outputs and Type | 3, Non-Isolated | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Output | 1.2V, 1.8V, 3.3V | |
| Current - Output | 1A, 500mA, 500mA | |
| Voltage - Input | 4.5 V ~ 25 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 500kHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | ISL8501 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ISL8501EVAL1Z | |
| Related Links | ISL850, ISL8501EVAL1Z Datasheet, Intersil Distributor | |
 | 213931-5 | CONN JACKSCREW RECEPT 34 POS | datasheet.pdf | |